Mikroprocesorowy wielotrybowy sterownik LED - Sterownik Flagiusza wersja 3.0 AMC (3,0 - 4,2V)


Wersja 3.0 posiada wszystko to, co miała wersja 2.2 natomiast nowością jest możliwość definiowania i swobodnej zmiany przez użytkownika ilości, kolejności i rodzaju trybów.

Konfiguracja trybów realizowana jest przy pomocy wbudowanego w oprogramowaniu sterownika kreatora.
Kreator ten umożliwia zbudowanie niczym z klocków dowolnej kombinacji sekwencji od 1-go do 8-miu trybów.

"Klocki" z których budowane są sekwencje dostarczają następujących funkcji:

[1] - tryb ciągły
[2] - stroboskop (8Hz)
[3] - tryb policyjny (naprzemienne 3 jasne i 3 ciemne błyski w krótkich odstępach czasu)
[4] - światło ostrzegawcze (1 błysk co 1s)
[5] - migacz (1Hz wypełnienie 50%)
[6] - tryb SOS (... --- ...)
[7] - lokalizator (podwójny błysk co 8 sek)
[8] - pulsacyjny (fade-in/fade-out - efekt polega na płynnym rozjaśnianiu przez 1s i płynnym przygasaniu przez kolejną 1s)

Każdy z tych klocków może być użyty wiele razy i być umieszczony w różnych miejscach w sekwencji.

Przykładowo dzięki temu swobodnie można stworzyć zestawy zawierające: jeden tryb ciągły, trzy tryby ciągłe, SOS+2 stroboskopy+lokalizator+kolejny strobe itd. w których każdy z trybów ma niezależnie konfigurowaną i szybką do zmiany jasność.

Wszystkich możliwych unikalnych kombinacji ustawień sekwencji trybów jest bardzo dużo - jeżeli dobrze liczę, to będzie ich coś ok. 43 milionów (wariacja z powtórzeniami na zbiorze 9 elementowym na 8 pozycjach (n^k-1))

Największym wyzwaniem było wymyślenie przyjaznego dla użytkownika mechanizmu sterowania, w którym przy pomocy jednego wyłącznika zasilania dałoby się to wszystko ogarnąć.

Opracowana przeze mnie koncepcja kreatora działa tak:
 1. użytkownik w konfiguracji wybiera opcję kreatora sekwencji trybów (dla tych, co znają soft 2.2 jest to umieszczona na ostatniej pozycji ustawień po 5-cio kliku)
 2. sterownik wchodzi w tryb wyboru trybu na pozycji pierwszej prezentując kolejno każdy z dostępnych "klocków" przez 6 sekund. Czyli przez 6s mamy tryb ciągły, następnie sekunda przerwy i kolejny dostępny tryb - stroboskop, później policyjny itd.
 3. pojedyncze kliknięcie w czasie prezentacji danego "klocka" powoduje jego zapisanie na danej pozycji i przejście sterownika do wyboru kolejnego trybu na pozycji następnej. Dla każdej pozycji (numeru kolejnego trybu w sekwencji) proces wyboru "klocków" wygląda dokładnie tak samo jak w pkt. 2, dzięki czemu można wielokrotnie wybierać te same "klocki"
 4. nie wybranie żadnego z klocków kończy sekwencję konfiguracji i powoduje wyjście z kreatora. Działanie kreatora kończy się także po przypisaniu wszystkich z 8-miu dostępnych pozycji.
Graficznie wygląda to tak (na przykładzie ustawienia takiej oto wymyślonej sekwencji trybów: 2 ciągłe, policyjny, lokalizator):

Czyli:
pozycja 1:  [1]                      - wybrany ciągły
pozycja 2:  [1]                      - wybrany ciągły po raz drugi
pozycja 3:  1 -> 2 -> [3]                - wybrany tryb policyjny
pozycja 4:  1 -> 2 -> 3 -> 4 -> 5 -> 6 -> [7]      - wybrany lokalizator
pozycja 5:  1 -> 2 -> 3 -> 4 -> 5 -> 6 -> 7 -> 8 -> X  - brak wyboru, koniec konfiguracji sekwencji (wyjście z kreatora)
gdzie:
- 1, 2, 3, 4... - to numer wyświetlanego "klocka"
- [2] - numer "klocka" w nawiasie to klocek wybrany 1-klikiem

I w konsekwencji otrzymujemy zestaw trybów, taki jaki sami chcieliśmy :-)

Podobnie jak poprzedniej wersji, także i tu każdemu z ustawionych w ten sposób trybów można następnie zarówno przypisać jak i w dowolnej chwili zmienić indywidualną jasność, np.:

Linki:

Jestem pomysłodawcą i autorem przedstawionego tu rozwiązania oraz kodu mikrokontrolera, do których zastrzegam sobie prawa autorskie.
Publikowanie tego artykułu w całości lub części możliwe jest wyłącznie w celach edukacyjnych przy zachowaniu pełnej informacji o autorze Flagiusz oraz ze wskazaniem źródła w postaci odnośnika do niniejszej strony internetowej.
Wykorzystywanie opisów, ich fragmentów, zdjęć, diagramów oraz pomysłów autorskich w celach komercyjnych wymaga zgody autora